Galeria Catinca Tabacaru anunță un eveniment colateral la Bienala Art Encounters

Cu ocazia Bienalei Art Encounters a avut loc deschiderea expoziției The Third Space, curatoriată de colectivul 2nd world și găzduită de Institutul Francez din România la Timișoara, expoziție ce poate fi vizitată în perioada 30 mai - 13 iulie 2025.

The Third Space este o expoziție curatoriată de colectivul 2nd world, care reunește lucrările artiștilor Najaax Harun, Marta Mattioli, Terrence Musekiwa, Youssra Raouchi, Xavier Robles de Medina, Ovidiu Toader și Mara Verhoogt.

Proiectul explorează spațiile de întâlnire dintre cadre culturale distincte, unde identitățile se negociază, se suprapun și se transformă. Expoziția propune un dialog vizual despre apartenență, memorie și hibriditate, într-un context curatoriat colectiv, fluid și descentralizat.

Vernisajul expoziției a avut loc pe 30 mai 2025, la ora 18:00.

Institutul Francez din România la Timișoara se află pe Bulevardul Constantin Diaconovici Loga 46, Timișoara 300020, România.

Previous
Previous

Arta întâlnește designul: merongallery.ro conectează artiști contemporani cu proiecte de amenajare

Next
Next

Ion PACEA | SECȚIUNE PRINTR-UN ATELIER | 4 – 30 IUNIE 2025